Йде обробка вашого запиту

#ТребаЗнати
Правила буксирування автомобіля

Правила буксирування автомобіля

Жоден автомобіліст не застрахований від того, що його авто може зламатися в самий невідповідний момент. Є поломки, з якими транспортний засіб може доїхати до станції техобслуговування самостійно, у складніших випадках його доведеться буксирувати. Які способи буксирування автомобіля існують, як це потрібно робити згідно з правилами дорожнього руху та які відмінності у буксируванні авто з механічною та автоматичною трансмісією, ми розбиратимемося в цій статті.

Способи буксирування

Існують 3 способи транспортування автотранспорту.

 1. На твердій зчіпці. Для буксирування авто цим способом потрібна спеціальна конструкція. Завдяки своїй жорсткості така конструкція забезпечує між транспортними засобами дотримання певної дистанції. Метод в основному використовується при буксируванні вантажівок та важкої техніки. Легкові авто так буксируються рідко, оскільки їх буксирувальні вуха не зможуть витримати жорстку зчіпку і від регулярних ривків швидко відламаються.
 2. З частковим навантаженням. Цим способом перевозяться машини з несправними гальмами або кермового керування. У автомобілі, що буксирується, і на платформі буксира не повинно бути жодних людей. Цей метод переважний при буксируванні автомобіля з автоматичною трансмісією.
 3. На гнучкій зчіпці. З технічної точки зору, це найбільш доступний метод буксирування. Виконується за допомогою троса. Від автомобіліста метод вимагає наявності певної вправності та досвіду у водінні.

Існує ще метод буксирування з повним навантаженням, при якому автомобіль повністю встановлюється на платформу. Цей спосіб більше не стосується буксирування, а транспортування машин. Він найбільш безпечний, але досить дорогий.

Основні правила буксирування авто згідно правил дорожнього руху

Коли авто буксується на гнучкій зчіпці, водій, який знаходиться у ньому, є повноцінним учасником руху на дорозі. При ньому повинні бути всі необхідні для керування транспортним засобом документи, а на авто обов'язково повинні бути номерні знаки. Також у автомобіля, що буксирується на тросі, повинні бути робочими гальма і рульове управління. При жорсткому зчепленні може бути справним лише кермо. В обох випадках при перевезенні машини в ній можуть бути люди, а при частковому навантаженні авто має бути абсолютно порожнім.

Для буксирування транспортних засобів передбачено певні правила:

 • на автомобілі, що буксирується, повинно бути включене ближнє світло фар і аварійка;
 • буксирування здійснюється на швидкості не більше 50 км/год;
 • довжина жорсткого зчеплення може бути максимум 4 м;
 • Довжина гнучкого зчіпки може бути 4-6 м. Для маркування буксирувального троса повинні використовуватися додаткові знаки у вигляді сигнальних щитків або прапорців розміром 20х20 см у червоно-білу діагональну смугу. Такі знаки чіпляються за кожен метр троса.

Є й певні заборони щодо буксирування:

 • не можна використовувати гнучку зчіпку під час ожеледиці або під час буксирування на гірських трасах;
 • буксирування не може проводити автомобіль, половина фактичної маси якого менша, ніж фактична вага транспортного засобу, що буксирується;
 • не можна проводити буксирування, якщо довжина зчеплених автомобілів більша за 22 м (для маршрутних авто регламент допускає максимальну довжину 30 м);
 • не допускається одночасно буксирувати кілька машин чи авто з причепом;
 • буксирування не може здійснюватися автобусом.

буксирувальний пристрій автомобіля з ременем

Підготовчий етап

Для легкових автомобілів найпростішим і доступнішим методом транспортування поламаного транспортного засобу є буксирування на гнучкій зчіпці. Головним інструментом у цьому випадку є трос. Він має бути надійним, міцним, без механічних пошкоджень. На ньому не повинно бути надривів та тріщин.

Перед використанням необхідно перевірити на предмет пошкоджень найслабші учасники тросу – металеві гаки, з'єднання, вузли кріплення та шви. Особливо ретельно потрібно перевіряти плоскі гаки з листової сталі. Вони часто розгинаються у найвідповідальніший момент. Купуючи трос, краще звертати увагу на моделі з надійною клямкою. Хороший варіант – стрічковий трос із цільним гаком без додаткових кілець у місці з'єднання.

Мінусом металевих тросів є те, що вони можуть зашкодити авто у разі розриву. Якщо кріплення буде надійним, то може вирватися вушко. Але поки ви не використовуєте трос на практиці, то оцінити його надійність неможливо.

Трос кріпиться по діагоналі. Якщо на авто, що буксирує, він закріплений ззаду праворуч, то на буксируваному - спереду зліва. Якщо на буксируючій машині він кріпиться ззаду зліва, то на буксированій - попереду праворуч, відповідно. Діагональне кріплення дозволяє пом'якшити ривки та забезпечує більш надійне зчеплення.

Водії, які здійснюють буксирування, повинні обговорити, на якій швидкості вони рухатимуться і які додаткові знаки використовуватимуть для обміну інформацією. Ось кілька популярних варіантів:

 • авто, що буксирується, моргнуло фарами – прошу про зупинку;
 • подача звукового сигналу – зверніть увагу;
 • увімкнення поворотника – попереджаю про маневр;
 • кілька плавних натискань на педаль гальма буксируючим авто – попереджаю про заплановане гальмування тощо.

Правила буксирування авто на механіці та автоматиці

Автомобіль, що буксирує, повинен обов'язково включати ближнє світло фар, а буксирований - аварійну сигналізацію. Рушити з місця потрібно дуже плавно, щоб спочатку злегка натягнувся трос. Через сильний ривок можуть статися такі неприємності:

 • порветься трос;
 • зламається буксирувальний кронштейн;
 • затихне автомобіль;
 • пошкодиться підвіска.

буксирування позашляховиків у горах

Процес буксирування має відбуватися на швидкості не більше ніж 50 км/год. При цьому трос має бути постійно натягнутим. Ступінь натягу троса повинен контролювати водій у авто, що буксирується.

Не тільки торкання з місця має бути плавним. Плавно потрібно розганятися і гальмувати, а переключати передачі необхідно максимально швидко. Перед підйомом перемикається на нижчу передачу. На підйомі не потрібно перемикати передачі.

Повороти мають проходити з максимально можливою шириною дуги. Перебудова має здійснюватися із запасом. Щоб забезпечити найкращий огляд, водій автомобіля, що буксирується, повинен переміститися якомога ближче до центральної частини дороги.

Перед поїздкою важливо продумати маршрут. На шляху буксирування має бути якнайменше поворотів вліво, оскільки вони технічно складніші у виконанні і вимагають перетину смуги із зустрічним рухом.

Процес гальмування повинен починати водій транспортного засобу, що буксирується, після отримання сигналу від водія провідної машини.

Автомобіль з автоматичною коробкою передач або з варіатором рекомендується буксирувати не гнучкою зчіпкою, а методом часткового навантаження провідної осі. Гнучка зчіпка руйнівно впливає на КПП, але якщо іншого виходу немає, потрібно переключити селектор у положення "нейтраль" і рухатися зі швидкістю максимум 30 км/год, але не більше 40 км. Машини з варіатором можуть буксируватися виключно методом часткового або повного навантаження.

Рекомендації щодо буксирування

Щоб буксирування автомобіля пройшло успішно, скористайтеся такими рекомендаціями:

 • кріпіть трос тільки на призначені для цього конструкції;
 • у разі попадання троса під колесо авто зрушуйте його вручну, не намагайтеся вивільнити трос ривками та смиканням;
 • буксируйте авто з натягнутим тросом, рухайтеся без ривків та різкого гальмування, дотримуйтесь постійної дистанції.

Будьте готові до того, що для здійснення буксирування необхідно докладати зусиль і максимально концентрувати увагу.

Якщо ваш автомобіль зламався, і ви його відбуксували на ремонт, рекомендуємо взяти в оренду інший автомобіль. Це допоможе вам залишатися мобільним і не витрачати час на очікування на результати ремонту. Вигідний та надійний прокат машин в Україні пропонує компанія Narscars. Для оренди доступні сучасні моделі авто будь-яких марок та модифікацій. Якщо ви відбуксували на СТО свій автомобіль, можете взяти на прокат Renault Logan II, KIA Sportage, Volkswagen Polo, Hyundai Solaris, Toyota Camry. Будь-яка з цих машин зможе забезпечити максимально комфортне очікування вашого авто з ремонту.

оренда авто в Україні

Залишилися питання?
Пишіть нам у чат
Чат онлайн
Наш Call-center
Відповімо на усі запитання
+38 067 120 7318
Renault Koleosабо подобний | Позашляховик
Renault Koleos
1-3 діб
$77 / добу
4-9 діб
$72 / добу
10-25 діб
$66 / добу
26+ діб
$61 / добу
Toyota Proace Versoабо подобний | Мінівен
Toyota Proace Verso
1-3 діб
$188 / добу
4-9 діб
$160 / добу
10-25 діб
$138 / добу
26+ діб
$111 / добу
Honda Accordабо подобний | Бізнес
Honda Accord
1-3 діб
$84 / добу
4-9 діб
$75 / добу
10-25 діб
$70 / добу
26+ діб
$61 / добу
Toyota Proace Cityабо подобний | Мінівен
Toyota Proace City
1-3 діб
$94 / добу
4-9 діб
$88 / добу
10-25 діб
$81 / добу
26+ діб
$72 / добу
Mazda 3або подобний | Середнiй
Mazda 3
1-3 діб
$62 / добу
4-9 діб
$47 / добу
10-25 діб
$41 / добу
26+ діб
$37 / добу
Volkswagen Golfабо подобний | Середнiй
Volkswagen Golf
1-3 діб
$58 / добу
4-9 діб
$53 / добу
10-25 діб
$49 / добу
26+ діб
$39 / добу
Nissan Qashqaiабо подобний | Позашляховик
Nissan Qashqai
1-3 діб
$100 / добу
4-9 діб
$90 / добу
10-25 діб
$81 / добу
26+ діб
$63 / добу
Nissan Leafабо подобний | Електромобілі
Nissan Leaf
1-3 діб
$52 / добу
4-9 діб
$49 / добу
10-25 діб
$47 / добу
26+ діб
$44 / добу